metro Stockholm

Kde se nám líbilo ve Stockholmu

STOCKHOLM

Níže naše objevy a vychytávky z výletu do Stockholmu, kam se nebojte vyrazit klidně na podzim. My jsme si tam opětovně tři dny užili na maximum a poznali Švédsko zas o kousek líp. Pro rodiče – nevynechte kapitolu na téma Stockholm s dětmi a hlavně Junibacken!

Kam v zimě za teplemMapyJak zabalit do příručníhoStorno letenky?ŘímBenátkyMinskHelsinkiKodaňOslo

Letenky Stockholm

Letenky do Stockholmu (letiště Arlanda – ARN) je teď jednoduché sehnat levně. Na trase Praha-Stockholm je totiž velká konkurence, vybírat můžete z leteckých spojení aerolinek Norwegian (v ceně dokonce 15 min wifi v letadle zdarma) nebo Eurowings (lepší čas nedělního návratu, víc místa v letadle, míň narvaný) a SAS (bývá nejdražší).

Cesta by měla dle letového řádu trvat cca 2 hodiny, ale my jsme se ve Stockholmu ocitli o 45 minut dřív. Na zpáteční cestě jsme přistáli o cca 25 minut dřív. Mají tam tedy velkou rezervu.

Stockholm Arlanda

Z Letiště Arlanda do centra Stockholmu se dostanete vícero způsoby a záleží na vašich finančních možnostech a čase. Buď pojedete superychlým vlakem Arlanda Express, který frčí až 205 km/h a je na T-Centralen (stockholmský hlavák) za 20 minut, nebo zvolíte padesátiminutovou jízdu autobusem Flybussarna.

Arlada express
Arlada express

Arlanda Express se vyplatí, když jste ve skupině 2 a více dospělých. Jízdenky si kupte předem TADY (cena stejná jako na místě, ale máte místo jisté). Nejmíň výhodný je při cestě o samotě – za jednoho zaplatíte 320 SEK (cca 660 Kč). Když jste dva, platíte 420, když 4, tak 620 celkem. Děti do 17 let (!) jedou rychlovlakem zdarma (v doprovodu dospělého nad 26 let). Za jízdné ušetříte také díky volbě zpáteční cesty.

Za to autobusem Flygbussarna dost ušetříte – cena 129 Kr za jeden směr (také slevy ve skupině). Pozor, autobus bývá narvaný – někdy posílají i víc autobusů, při zpáteřní cestě jsme viděli pořádnou frontu, ale zdálo se, že všichni mají lístek, tak se prostě museli vejít.

Metro Stockholm

Místní MHD je velmi dobře propracovaná a provozuje ji společnost SL. Švédské metro se jmenuje T-Bana a vlaky jsou Pendeltag (někoho to může zmást). Doporučuji se tamním metrem projet, protože jejich stanice stojí za to – jsou ve skále, takže se vám naskytne pohled na jezdící schody zaplouvající do skalnatých reliéfů, a často doprovozených uměním na každé stanici jiným.

Asi nejznámnější stanicí metra ve Stockholmu je Kungstradgarden, ale líbila se nám také Duvbo, jejíž návštěvu spojíte s jedním z našich tipů níže. Velké jablko v metru na památku Newtona najdete ve stanici Tekniska hogskolan.

Centrum Stockholmu je malé, projdete ho hezky pěšky. Pokud budete potřebovat popojet autobusem nebo tramvají, tak jízdenky zakouíte jednoduše přiložením vaší platební karty k terminálu uvnitř dopravního prostředku. Od času platby vám jízdenka platí 75 minut a můžete přestoupit.

Stockholm MHD s dětmi

Děti cestují do určitého věku zdarma a o víkendech i ty starší. A co mi přijde super, tak že myslí na rodiče s kočárkem. Jeden rodič cestující s kočárkem má totiž jízdné zdarma a může na rozdíl od ostatních cestujících nastoupit zadními dveřmi, zde text z ofiko webu stockholmské dopravní společnosti: “On board most of the buses one passenger per pram/buggy is allowed to board through the exit doors free of charge. This is allowed even if the child is not in the baby carriage when boarding. This is so that the child is not left unattended.”

Stockholm výlet lodí

Tohle je super tip, byli jsme nadšeni: V rámci vašeho MHD lístku se můžete projet i lodí na ostrov, kde stojí slavné Vasa muzeum. Těch možností je víc, my pluli následovně linkou 82: z Allmanna grand “přívozem” na ostrov Skeppsholmen, kde se nachází Moderna museet, ale tam jsme nevystoupili a pokračovali až na Gamla stan (Slussen).

Alternativou je tento cca dvouhodinový výlet lodí i s průvodcem. Je to plavba podél druhého největšího souostroví v Baltském moři a ještě se u toho dozvíte něco o historii města. Začíná se na Strandvagen.

Powered by GetYourGuide

Platby kartou ve Stockholmu

Stockholm pro nás už není tak drahý, jak býval. Při dnešním kurzu 2,13 CZK/SEK je o třetinu levnější než před pár lety. A my už také nejsme studenti. Ve Švédsku si člověk při placení připadá divně, když říká: “Kartou, prosím!” Protože kartou se platí vždy a naopak je třeba hlásit předem cash.

Někde hotovost neberou vůbec. Což s ohledem na to, že jejich měna je švédská koruna (SEK), ulehčuje práci s výběrem z bankomatu. Na blešáku se vám ale hotovost může hodit, protože soukromé osoby používají pro platby kartou Swish, pro který potřebujete mít švédské telefonní číslo.

Ubytování Stockholm

Jde-li vám o co nejnižší cenu a zároveň rádi bydlíte v samotném historickém centru, zkuste tento hostel – nebojte se, mají i dvoulůžkové pokoje, jen koupelnu musíte sdílet. Ale budete za hubičku přímo v Gamla Stanu a hostel má super hodnocení. Když přihodíte pár stovek, tak mám pro vás ještě jednu Gamla Stan hotelovou lahůdku – ubytujte se v kajutě na této jachtě kotvící na vedlejším ostrůvku Riddarholmen.

Z levnějších a dobře hodnocených apartmánů ve Stockholmu můžete vsadit na Home Inn WMG. A když si připlatíte, tak za romatikou váš pošlu znovu na Gamla Stan do Lady Hamilton Hotelu. Nebo zkuste poptat Home Exchange – přečtěte si k tomu můj článek o výměnách domovů.

Co vidět ve Stockholmu

Gamla Stan a výměna stráží

Ve Stockholmu je krásné se procházet v uličkách starého města Gamla Stanu, v létě v zahradách Djurgarden a nejstarším skanzenu na světě. Nikdo by neměl vynechat výměnu stráží u královského paláce (Royal Palace) v Gamla Stanu. Stráže se mění každý den ve 12:15 (v neděli ve 13:15) a je to podívaná, půlhodinová show s bubny.

Kulturhuset Stadsteatern

Kulturní dům, mětské divadlo s knihovnou, centrem umění, kavárnou a dětským koutkem v jednom. Kulturhuset je velká prosklená budova, ze které je parádní výhled. Dáte kafe v kavárně a posedíte s výhledem. Nebo omrkněte rozsáhlou knihovnu se speciální sekcí pro děti, kde nechybí schůdky, které je dovedou ke všem knihám nebo spíš ke krásnému výhledu ven.

Vasa muzeum, ABBA muzeum a další

V zimě je fajn zajít do Vasa muzeavstupenky ZDE, které nabízí informace o válečné lodi z 16. století, která kvůli svému přetížení (naložili ji celou palivem a zbraněmi) šla ke dnu hned po vyplutí. V druhé polovině 20. století se ji podařilo vylovit a dnes je z ní nejstarší vrak na světě. K Vasa muzeu můžete přidat ještě Muzeum vraků a nebo ABBA muzeum.

Pivovar v kostele

Tuhle libůstku našel Martin a je mimo centrum Stockholmu a jmenuje se Omnipollos Kyrka. Jde o odsvěcený kostel, ve kterém dnes v hlavní lodi najdete ocelové sudy s pivem a na kúru lavice, stoly a na nich sklenice plné piv. Netradiční zážitek jsme dali i s dětmi, měli točené, lahvové i nealko pivo. Limonádu též. Metrem na stanici Sundbyberg nebo Duvbo.

Nákupy ve Stockholmu

Za mě rozhodně merino výbava – pánské ponožky z Volt a k dámským mám tip: zajděte do Polarn O. Pyret (dětské velice kvalitní zboží, chytla jsem slevy, na prodejně mají vždy i sekáč) a kupte největší velikost 11-13 let (vychází to na 37-39 nohu). Já taky dost pořídila v japonském Uniqlo. Nebo třeba: Arket, Monkl, Dedicated, Brothers, pro děti ještě Elodie Details nebo Newbie (v prodejnách Kappahl).

Second handy ve Stockholmu

Nejen ve Finsku, Dánsku a Norsku, ale i ve Švédsku sekáče jedou. Ve Stockholmu je oblíbený sekáčový řetězec Myrorna, kde to mají tak sladěný, že krása si to jen projít. Včetně doplňků do domácnosti. Second hand se sportovním a outdoorovým oblečením je Re-Adventure (trochu z ruky). Již nošené zboží najdete i v normálních obchodech, kde pro to mají vyhrazenou sekci “Preloved”.

IKEA City

IKEA ve městě, u nás taky byla, ale jen chvíli. Právě sem si můžete zajít na cenově dostupné jídlo, oblíbené masové kuličky, ale třeba i lososa. Jen pozor, zejména o víkendu zavírají restauraci brzy a před koncem otvíračky je nával.

Pěknou procházkou ve čtvrti Sodermalm si pěkně zpříjemníte svůj pobyt ve Stockholmu. Za zmínku stojí také Katarina kyrka (kostel) taktéž v této čtvrti. Pěkný výhled se Vám naskytne v ulici Fjallgatan.

Švédové nám za třicetileté války ukradli sochy, které prý teď zdobí zahradu v Drottingholmu – sídle královské rodiny. Byla jsem se tam byla podívat, ale v samotné zahradě moc soch nebylo. Nejspíš asi místní tajné jednotky ucítily přítomnost Čecha a radši ukradené sochy někam schovaly. Do Drottingholmu jezdí ze Solny autobusy č. 177 (směr Ekero nebo Skanvik) a 176 (směr Stenhamra).

Stockholm s dětmi

To si užijete, k dětem tu mají velice vřelý přístup a jestli poletíte s dětmi poprvé, mrkněte na náš webinář s vychytávkami do letadla a na letiště! A rovnou vás upozorním, že na letišti Arlanda si nemůžete vzít kočárek až k letadlu, pokud nesplňuje rozměry příručního zavazadla – takže větší kočárky nutno odbavit.

MHD ve Stockholmu mají malé děti zdarma a o víkendech dokonce i u docela velké děti – viz sekce Stockholm metro výše včetně další výhody – osoba s kočárkem cestuje busem také zdarma (v metru ne). Do metra mají výtahy nebo ultrarychlé lanovky, to je zážitek pro děti (i mě) za babku.

Pozor, na dětských hřištích není zvykem fotit nebo natáčet. Tak když už, tak abyste nezabírali ostatní děti, což člověk tak nějak dělá i u nás snad. Švédská dětská hřiště si zamilujete – neotřelá, například s pohádkovými domečky, koňmi nebo autobusem, do kterého můžete vlézt (Krubbans lekplats).

TADY najdete seznam stockholmských dětských hřišť, která stojí za to (švédsky, najdete pak v mapě podle názvu). O víkendu můžete navštívit dětská hřiště v zahradách školek. Dětský koutek najdete také dole v Kulturním domě a nebo tam vemte děti do jejich dětské knihovny – stojí to za to.

A teď to NEJ ze Stockholmu pro děti, já z toho byla paf. Je to Junibacken, kam vstoupíte a octnete se v pohádkovém světě: Několik místnostní plných prvků vytuněného dětského hřiště zasazeného do pohádky a dětské fantazie (domečky, sluzavky, prolejzačky, věžičky, dvoupatrový dům Pipi dlouhé punčochy, pár “suchých” brouzdališť pro batolata, jinak si to moc užijí děti 2+,…).

V rámci vstupného máte jednu jízdu vláčkem zdarma a pozor, ten vláček, to je NĚCO! Sednete si na lavici a na té se projedete nahoru, dolu, doprava, doleva pohádkovou krajinou, kde se střídají scény a vám to připadá, jak když jste v pohádkovém snu. K tomu mluvené slovo (angličtina) a pár strašidelných momentů.

V Junisbacken je taky pohádková restaurace, kde se najíte za poměrně OK ceny. Ačkoliv nejsem typ na zábavní parky, tady to má prostě vkus, tohle byste jako děti prostě chtěli. Pozor na soboty, to je nával. Vstupenky raději předem. A nedaleko pak je ještě další atrakce – Skansen – nejstarší muzeum pod širým nebem na světě, ale to je v jeden den moc.

Švédská gastronomie

Šetříte? Pak se velice dobře najíte z teplých i studených pultů v supermarketech. Saláty s lososem nebo krevetami třeba za 90 SEK. V centru Stockholmu hledejte supermarkety Hemkop nebo Coop. Alkohol tam ale nehledejte, na to jsou speciální obchody s takovým výběrem, že nebudete vědět, co vybrat. Včetně nealko vín a piv, která ale chutí výborně!

Pokud holdujete adicofilnímu mléku, levně Vás vyjde Filmjolk (i s ovocnou příchutí). Místní pochutinou je Kalles Kaviar (švédský kaviár) – nepravý kaviár, což se odráží i v ceně. Lyngonsylt je červený džem, který se přidává k bramborám a masu. Hjortronsylt je žlutý džem, který se konzumuje se zmrzlinou a sladkými zákusky.

Místní nám doporučili také Ahlgrens Bilar (tiny cars) a Dumle (like tartiflette). No a nebyla by to ta správná cesta, kdybyste neochutnali něco originálního. Švédské supermarkety Vám nabídnou salámy s losů a sobů (sob je „ren“).

Semla

Stockholmským dezertem číslo jedna je Semla (houska – slovensky žeml’a). Jde o kulatou housku, které vydlabou vnitřek, ten se smíchá s marcipánem a vzniklá směs se vrátí dovnitř do housky. Na to se poklade ušlehaná smetana a vršek housky jako čepeček. Semla se dělá po domácku i průmyslově. Je možno zakoupit v kavárně již za 35 SEK.

Když už jsme u té kavárny, zaručeně nejlevnější kávu mají v automatu u vstupu do metra (Lavazza, 15 SEK, i cappuccino) a v některých nádražních kavárničkách. V běžné kavárně zaplatíte cca 35 SEK a víc. Jednu výhodu připlatit se ale má. V každí slušné kavárně Vám nalijí „další rundu kafe“, pokud budete chtít, a to zdarma (nikdo ale nevypije deset kafí najednou, že). Anglicky o dolití kávy můžete požádat „refill, please“ (ve Stockholmu většina lidí mluví plynuje anglicky) a nebo švédsky „patar“ (vyslovujeme phuothor).

Rychlobruslení

Máte-li rádi sport a nacházíte se ve Stockholmu v zimě, doporučuji si zajet vlakem na velké zamrzlé jezero ideální k rychlobruslení. U jezera je půjčovna rychlobruslí (cena 60 SEK/hod.). Dostanete se tam vlakem, který odjíždí ze stanice T-Centralen (nebo Stockholm C – je to to samé) směrem Marstra a vystoupíte na stanici Haggvik. Dál se musí pěšky do kopce a z kopce stále steným směrem, jako pokračují koleje.

Kam v zimě za teplemMapyJak zabalit do příručníhoStorno letenky?ŘímBenátkyMinskHelsinkiKodaňOslo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top