Jak ušetřit na Maltě a nejhezčí místa podle Babky

Poslední aktualizace duben 2023: Letos z Prahy na Maltu létá Air Malta. Z Vídně a z Vratislavi Ryanair. V roce 2018 jsem se na Maltu podívala dokonce dvakrát. V červnu a pak v září. Pokaždé na 4 dny, od soboty do středy. V roce 2006 jsem na Maltě strávila 3 měsíce, pracovala jako servírka v restauraci Surfside, existuje dodnes! Komu se nechce číst text, tak se může podívat na video (pouze Malta, Gozu věnuji zvláštní video později).

Další články: Jak najít levný hotel SardínieJak si sbalit do příručníhoSicílieMadeiraTenerifeŘímKorfuZakynthos

Nejhezčí místa na Maltě

Budete potřebovat auto – nejlevnější autopůjčovny hledáme tady. Místa jsem rozdělila na procházky a koupání/pláže. Zde video k Maltě:

Proč letět na Maltu?

Za mě ideální destinace pro ty, kdo potřebují pořádnou dávku sluníčka, nebe bez mráčků a vitamin sea. Na Maltě je takhle skoro pořád. Dále pro ty, kterým už nezbývá moc dnů dovolené a chtějí k moři. Na Maltu se lítá přímo a rozumný peníz. A taky tu jeden jeden důvod, proč na Maltu neletět: jezdí se tam vlevo a dost bezohledně. Chce to tedy šikovného řidiče s pevnými nervy. Jo a nezapomeňte si UK adaptér do zásuvky!

Xlendi - nej koupání, Gozo
Xlendi – nej koupání, Gozo

Kdy se na Maltu vydat

Vyhněte se sezóně, zejména pak srpnu, to mají Italové dovolené a na Maltě jich je o poznání víc. Doporučuji začátek června. Jen už teplo, turistů méně a zároveň už v plném proudu jedou místní festy – o ty nesmíte přijít! V září je sice taky ještě hezky teplo, ale víc lidí a už je po festách. Příště bych dokonce zkusila letět v květnu.

Festa v Haz Zebbug
Festa v Haz Zebbug

Co jsou to ty festy?

Festa je něco jako naše pouť. Vždy se váže ke konkrétnímu svatému, kterému je daný kostel zasvěcen. V době svátku toho svatého se koná festa/pouť. Město, kde kostel leží, je celé nazdobené, v ulicích stánky, muzika. Obvykle v neděli – poslední den festy, se koná průvod. Desítka statných mužů vynese na svých ramenech sochu svatého ven z kostela a projdou s ní městem. To trvá třeba dvě hodiny a na to se jeďte podívat. Průvod doprovází hudba, lidé v krojích a občané. Vše se zakončeno ohňostrojem a burajými oslavy. Zážitek! Než koupíte letenku, podívejte se na kalendář fest, a naplánujte svou cestu a ubytování tak, abyste se mohli zúčastnit.

Festa v Haz Zebbug
Festa v Haz Zebbug

Letenky jsem měla od Air Malta, přímý let 2,5h a cena zpáteční 2 000 CZK (v akci). Rovnou na letišti si půjčte auto na celou dobu. Na Maltě mají sice docela propracovanou MHD, ale cesta trvá věky. Takhle budete mít svobodu prozkoumat ta odlehlejší místa ostrova.

Ulice Valletty
Ulice Valletty

Kde se na Maltě ubytovat

Hodně turistů míří do oblasti St Juliens a Sliemy. Nedoporučuju. Příliš rušno – vhodné pro ty, co chtějí svou dovolenou strávit v klubu po boků náctiletých studentů angličtiny, oblast Paceville jimi přímo híří. Na Maltě mohu doporučit například městečko Birzebbuga, Pretty Bay, kde se dá i dobře koupat a vyvalit se na písečné pláži. Spali jsme v průměrném hotelu Water’s Edge s výhledem na zátoku. Ráno jsem si přivstala na východ slunce, šla si zaplavat. Tady je seznam hotelů na Maltě – rezervujte ideálně s možností zrušení zdarma (free cancellation).

Zátoka u Marsaxlokk
Zátoka u Marsaxlokk

Nejméně jednu noc zůstaňte na vedlejším ostrově Gozo. Na Gozu je levnější a hezčí ubytování. Velká nabídka hotelů/Airbnb s bazénem a snídaní. Jezdí tam trajekty co 45 min (a to i v noci), cetou tam nic neplatíte, to až cestou zpět – zpáteční jízdenky pro 2 osoby + auto = 20 EUR. Plavba trvá cca 25 minut.

Ubytování na Gozu
Ubytování na Gozu

Poslední noc před ranním odletem jsme spali ve Vallettě. Tam jsou ceny dost nahoře, ale chtěli jsme si to město projít pořádně a zůstat tam i poté, co všichni turisté odjedou na hotely mimo město. Ubytování v The House in Old Mint Street bylo romantický a bez potřeby se s někým domlouvat/scházet. Tip do Valletty: nebojte se tam jet autem! Musíte jet silnící, která Vallettu lemuje po obvodu, vzaději jsou bezplatná parkovací místa. Pak jen projdete do města a je to.

Ubytování ve Vallettě - The House in Old Mint Street
Ubytování ve Vallettě – The House in Old Mint Street

Jak ušetřit na jídle

V roce 2006 jsem na Maltě jako servírka neměla moc peněz. Za léto jsem solidně zhubla i přesto, že jsem se stravovala dost nezdravě, v pastizzeriích. Pastizzeria je pekárna, většinou okno s nabídkovým pultem do ulice, kde musíte ochutnat tu nejlevnější typickou maltskou specialitu – pastizzi. Stojí cca 50 centů (EUR) a je to šáteček plněný sýrem riccotta. Těsto je dělané na sádle, takž je to dost tučné, ale parádně zasytí. Asi druhou nejznamnější náplní je hrášek. Máte-li tedy během dne hlad, zajděte do pastizzerie.

Pastizzi
Pastizzi

Dalším typicky maltským pokrmem jsou ravioli, opět plněné riccottou. V restauraci za krásných 8 EUR dostanete plný talíř a vsadím se, že budete mít co dělat, abyste to dojedli. A kdo chce maso, tak si zajděte na králíka, je to snad dokonce jejich národní pokrm. Za toho zaplatíte kolem 15 EUR. Malta svou blízkostí k Itálii je italskou gastronomií dost ovlivněná, takže všude mají pizzu a těstoviny. Ceny na pohodu. Já mám ale radši ravioli, králíky nebo chobotnice a mušle.

Kinnie
Kinnie

K pití si dejte Kinnie, maltskou limonádu typu cola, jen hořčí a s příchutí poměrančů. Osvěží! Pivo Cisk ujde. Víno zkuste Caravaggio.

Bormla
Bormla

Pláže a koupání na Maltě

Mým oblíbeným je koupání v Ghar Lapsi – tam s sebou vezměte plavací brýle, uvidíte hezký rybky. A udělejte rezervaci do přilehlé vyhlášené restaurace Carmen’s bar. Pokud chcete písečnou pláž, tak se dobře vykoupete v Pretty Bay (Birzebugga). Dále pak pláže kolem Golden beach – na tu se podívejte, ale ta je příliš turistická. Místní doporučují vedlejší Riviera beach. My jsme se v neděli koupali na pláži Gnejna. Byly tam řasy a hrozně místních (neděle no), ale díky tomu jsme objevili, jak Malťané chataří. My jezdíme na chatu na vesnici, k lesu a Malťané jezdí na chatu na pláž. U Gnejna beach je jedna strana zátoky lemovaná malými k útesu přilepenými “garážemi” v nělika patrech. Malťané tam mají zázemí, vytáhnou ven stolky, lodě a kempují.

Ghar Lapsi
Ghar Lapsi

Udělejte si procházku na pláž v místě Fomm ir-Rih nedaleko městečka Mgarr. My jsme se tam nakonec nedostali, protože jsem nemohli najít cestu a už se nám to nechtělo dál objíždět, byl podvečer. Shora ale pláž vypadala nádherně.

Chataření po malťansku - Gnejna
Chataření po malťansku – Gnejna

Na východě Malty jsou známé St Peter’s Pool, ale může tam být dost lidí. Popojeďte trochu dál do Kalanka bay. Tam nebyl skoro nikdo a krásou se to St Peter’s bazénkům vyrovná. Fajn koupání je také u Xrobb l-Ghagin.

Coral lagoon
Coral lagoon

Při cestě z/na Gozo se stavte podívat na Coral lagoon, díra v zemi, na jejímž dně je moře. Můžete z 4,5m skočit (já bych to nedělala) a zaplavat si tam. Nebo se tam dostat lodí. Nedaleko je kemp a u něho také zátoka, kde se dá dobře vykoupat.

Procházky na Maltě

Podvečerní Valletta, to je jasný. Za procházku stojí také tři městečka naproti – Senglea, Birgu a Kalkara. Roztomilé uličky, zástupy domů s barevnými balkóny a na závěr jako odměna supr výhled na Vallettu. V Senglee se ozvěžte v baru dole u moře úplně na konci výběžku. Jméno neznám.

Výhled na Vallettu ze Senglea
Výhled na Vallettu ze Senglea

Další místo, odkud se můžete kochat pohledem na Vallettu, je ostrov Manoel, donedávna nepřístupný veřejnosti. Projděte kolem bývalé vojenské nemocnice až dozadu a ocitnete se naproti hlavnímu městu.

Ghar il-Kbir, kde byl sníh!
Ghar il-Kbir, kde byl sníh!

Zajděte se podívat na megalitické chrámy do Hagar Qim, které pocházejí z více než 3 000 př. n. l. A pak také do jeskyň v Ghar il-Kbir. Byl tam dokonce sníh! Pokud vás lákají katakomby, tak zkuste ty v Mostě – jmenují se Ta’ Bistra a pozor, mají nevšední otevírací dobu. My jsme se do ní netrefili. V centru Mosty stojí monumentální kostel, který je večer pěkně nasvícený. Doporučuju si dát večeři v restauraci Mellows café.

Valletta
Valletta

Nejhezší místa na Gozu

Na Gozu jsme nocovali u městečka Gharb v ubytování s bazénem. Večer si došli na večeři do restaurace se střešní terasou a výhledy na osvětlené kostely v okolí – Rangers Bar. Vydatný salát a gozitánské víno k tomu!

Koupání a pláže na Gozu

Hned po příjezdu na Gozo jsme se potřebovali svlažit. Za vesnicí Qala (moc pěkné náměstí) leží menší roztomilá pláž Hondoq ir-Rummien. Byly tam ty velký neškodný medúzy, co vám nic neudělají. A krásně čirá voda, plavecké brýle přišly vhod. Můžete si tam také půjčit kajak a prozkoumat zátoky kolem.

Neškodný medúzy
Neškodný medúzy

Ramla beach je oproti jiným plážím rozsáhlá. Charakteristická svým sytě oranžovým pískem. Po koupání jeďte dále severní cestou, poobědvat můžete buď v turistických restauracích městečka Marsalforn nebo zajeďte do vnitrozemí do autentické rodinné restaurace Tal-Furnar (městečko Xaghra). Během oběda jsme tam byli zcela sami. Uvnitř je původní pec, kde pečou chléb a pizzy. Mají své vlastní víno. Vlastník místo zdědil po otci a ten po dědovi, původně pekárna, dnes už i restaurace. Pochutnali jsme si výsostně.

Autentická restaurace a měli vlastní výborné víno
Autentická restaurace a měli vlastní výborné víno

Fotogenickou zátokou ostrova Gozo je Wied Il-Ghasri. Krásné koupání a poté sportovní výkon po schodech nahoru. Mě tam ještě k tomu požahala ta malá bílá medúza. Ale nebojte se, jen dávejte pozor.

Wied il Ghasri
Wied il Ghasri

Na jihozápadě ostrově se vydejte do rybářského městečka Xlendi. Rezervujte si dost času, protože tohle je to nejkrásnější místo na Gozu. Můžete vylézt na kopec nad městem pro krásné výhledy. Pak se vydejte pěší cestou podél pobřeží na jih, obejděte zátoku a dojděte až k věži (Xlendi tower). A teprve tam se vykoupejte. Nemáme to ve zvyku, ale sem jsme se další den vrátili. Krásně čirá voda, ryby vidíte i s hlavou nad vodou. K tomu výhled na útes, zapadající slunce a druhý den naopak útes slunkem osvětlený. Na pevnině solné bazénky s odpařující se mořskou vodou, některé od soli zcela bílé.

Solné bazénky u Xlendi tower
Solné bazénky u Xlendi tower
Xlendi tower
Xlendi tower
Cestou ke Xlendi tower
Cestou ke Xlendi tower

Před odjezdem z Goza zajeďte ještě na jedno koupání, do další roztomilé mini zátoky Mgarr ix-Xini.

Procházky na Gozu

Nebudu to přehánět, kdo ale trocha pohybu je třeba. My jsme se ráno po snídani vydali na křížovou cestu nedaleko městečka Gharb – vedoucí od baziliky Ta’Pinu na kopec. Samozřejmě si projděte také Rabat (Victoria) a navštivte citadelu. I na Gozu na vás dýchne prehistorie – třeba při návštěvě chrámů v Ggantija v městečku Xaghra, více než 3 000 př. n. l.

Chrám Ggantija
Bazilika Ta’Pinu

Pozor na medúzy

Prý se poslední roky přemnožují medúzy Na Maltě jsem viděla dva druhy – jeden, kterému se radši vyhnout a druhý, co nic nedělá. Každopádně jsem v klidu, když mám plavecké brýle a vidím, co ve vodě je.

Medúzy na Maltě
Medúzy na Maltě

Závěrem

Na Maltu poletím znovu. Až budu mít sluneční a mořský deficit. A v květnu.

Comino - tam nejezděte, moc davů
Comino – Blue Lagoon – tam nejezděte, moc davů

Další články: Jak najít levný hotel SardínieJak si sbalit do příručníhoSicílieMadeiraTenerifeŘímKorfuZakynthos

5 thoughts on “Jak ušetřit na Maltě a nejhezčí místa podle Babky

  1. Odpovědět
    Josef - 7.6.2022

    Na internetu je na toto téma mnoho informací, ale váš článek je opravdu zajímavý. Od ostatních se liší charakteristickým stylem vyjadřování – a to je dobře. Originalita v ceně 🙂

  2. Odpovědět
    Tail78 - 8.9.2022

    Já bych Xlendi určitě neprohlašoval za nejkrásnější místo na Gozu, ale chápu, že každý hledáme něco jiného. Kdo rád zátoku s desítkami hotelů a restaurací nalepených na úzkou zátoku a veselí do ranních hodin, doporučuji. Kdo raději plavání a klid se šumem moře, třeba zmiňovaná Mgarr ix-Xini, Ghar Qawqla nebo kousek popojít z Hondoq směrem k přístavu.

    1. Tereza Schindlerová
      Odpovědět
      Tereza Schindlerová - 29.9.2022

      Díky za doplnění – asi záleží, kdy tam kdo byl, my byli v červnu a pak až v září, tak to už asi taky vypadalo jinak než třeba v srpnu. A taky jsme tam byli přes den, ne do noci.

  3. Odpovědět
    Henry - 29.9.2022

    No na comino všem vřele doporučuji,ne jak tady lidi odpuzujete,ano na Blue lagoon je hodně lidí,to neříkám ,ale je tam i např.crystal lagoon ,kde si milovníci šnorchlování a adrenalinu můžou také skočit z útesu tak 20_30 metrů,jsou tam i 2,3 památky které taky mohou navštívit

    1. Tereza Schindlerová
      Odpovědět
      Tereza Schindlerová - 29.9.2022

      Děkuji za zprávu – nechám to tu i pro ostatní

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top