Průvodce Madeira

LISABON

fotogalerie LisabonuDouro roadtripPortoportugalština na cesty

Využíváte hromadných slev v ČR? Proč to nezkusit také na cestách? Zde jsou dva příklady hromadných slev pro Lisabon:

- GROUPON

- Lets Bonus

Z PRAHY DO LISABONU

Od léta 2008 existuje přímý spoj Praha-Lisabon provozovaný nízkonákladovou společností Skyeurope. Lety jsou zajišťovány pouze během letní sezóny (červen až říjen).

Do Lisabonu se lze dostat levněji letecky s přestupem v Londýně nebo v Miláně nebo ve Frankfurtu (Smartwings, EasyJet, Skyeurope, Ryanair). Některé z letů míří ale do Porta nebo Fara a pak se musí do Lisabonu přejet vlakem nebo autobusem – to představuje další poměrně velkou finanční částku.

Síť MHD v Lisabonu je vcelku dostatečná, ale ve srovnání z Prahou horší. Z letiště do centra a naopak se v době mezi půlnocí a 5.h ranní nedostanete jinak než taxíkem. Na druhou stranou jízda taxíkem není tak drahá. Musíte ale počítat s příplatkem kolem 1,7 EUR za zavazadlo a 2.50 EUR za jízdu v noci.

Centrum Lisabonu lze projít pěšky, ale ke vzdálenějším památkám můžete zajet metrem (4 linky), autobusy, vlakem nebo tramvají.

Velmi oblíbená je tramvajová linka č. 28, která projíždí nejznámějšími místy Lisabonu. Podobnou trasou jezdí i turistická linka (červená tramvaj), kde se platí zvláštní jízdné.

Pro jízdu metrem je vhodné zakoupit si kartičku nabitou na 10 jízd (7.80 EUR). Jedna jízda autobusem nebo tramvají stojí 1.35 EUR.

Součástí lisabonské MHD jsou také 3 lanové dráhy (elevadores), z nichž Elevador de Santa Justa je turisty nejoblíbenější (nachází se u Praça do Rossio – pozor, oficiální název náměstí je Praça D. Pedro V, ale většina obyvatel města je nazývá „do Rossio“). Jedná se o svislý výtah, který vás doveze na vyhlídkus kavárnou. Odtamtud lze projít po můstku do horní části Lisabonu a čtvrti Bairro Alto. Na vyhlídku se lze ale dostat i bez placení – a to právě z horního Lisabonu po můstku.

Lisabonské elevadores pomáhají obyvatelstvu vyhnout se výšlapům do strmých kopců.

Více informací včetně jízdních řádů (horarios) najdete na webu společnosti zajišťující dopravu po Lisabonu – Carris.

PORTUGALSKÁ GASTRONOMIE

Potraviny v supermarketech nejsou o moc dražší než v ČR. Ovoce je někdy dokonce levnější, to se týká hlavně tropického ovoce.

Pokud máte chuť zajít do restaurace, nejvýhodnější jsou polední menu, jejichž cena se pohybuje od 4.50 EUR. Většinou je na výběr mezi několika jídly, z nichž je vždy jedno ryba. Každý Portugalec vám ale doporučí: Nechoďte na rybu v pondělí, to není nikdy čerstvá (po víkendu restaurace ještě dodělávají zásoby z minulého týdne).

Na večeři si můžete zajít do restaurace Orange v Bairro Alto. Připravují zde velmi dobré Porco com Ameijoas a Alentejana (vepřové z mušlemi a opečenými kostkami brambor).

Portugalskou specialitou je také Bacalhao (treska) na různé způsoby. Pokud budete chtít ochutnat portugalskou kuchyni, zajděte do Casa do Alentejo (dům nedaleko centra, kde seženete různé materiály o regionu Alentejo). V domě je také bar s restaurací, kde doporučuji večeřet formou tapaz (vyberete si různá jídla – menší porce a pak je sdílíte všichni dohromady). Velmi dobrá je tzv. Punheta de bacalhao (salát z tzv. graos – zrna s treskou).

Vhodnou zastávkou cestou na večeří jsou bary specializované na alkoholický nápoj z višní – Ginjinha. Několik takových barů najdete hned u Praça do Rossio, vedle Teatro D. Maria II a také na konci uličky R. Portas de S. Antao. Jeden panák Ginjinhy vyjde na 1,1 EUR a po osmé hodině večer se tu schází mladí lidé.

Večer se v barové čtvrti Bairro Alto pije většinou pivo (cerveja). V Portugalsku převládají dvě značky – Sagres a Super Bock. Většinou se servíruje do 0,2 l sklenic, půllitry nejsou běžnou záležitostí. Místní pivo je sladší než české. Milovníci sangrie ale také v Lisabonu nebudou zklamaní.

Na dobrou kávu můžete zajít prakticky kamkoliv. Všude je silná, dobrá a levná (0.65 – 1 EUR). Lisabon je plný kaváren Pastelaria, kde vám kromě kávy nabídnou různé pečivo, zákusky a sendviče. Ke kávě rozhodně doporučuji ochutnat tradiční a velmi oblíbený Pastel de natas (zákusek z listového těsta s vanilkovou pudinkovou náplní, cena od 0.80 EUR).

UBYTOVÁNÍ V LISABONU

V Lisabonu je spousta hostelů a jiných příležitostí k ubytování. Samozřejmě znovu musím zmínit ubyotvání zdarma přes Hospitalityclub a Couchsurfing. Zvláště členové Couchsurfing jsou zde velmi aktivní. Cílem těchto dvou organizací není ubytování zdarma, ale kulturní výměna. Takže způsob cestování tímto stylem se hodí pro ty, co chtějí poznat život místních a rádi s nimi půjdou na pivko.

ZÁBAVA A KULTURA

V Lisabonu se určitě nudit nebudete. Kulturní kalendář najdete zde. Velmi aktivní je také kulturní centrum v Belému (předměstí Lisabonu, cesta 20 minut vlakem ze stanice Cais do Sodré, cena jízdenky 1,70 EUR). Ve zdejším muzeu zde pořádají výstavy moderního umění, vstup bývá zdarma.

Na večeři a bohatý kulturní program můžete zajít do Restô do Chapitô – restaurace zřízená místní školou cirkusu (Rua Costa do Castelo 7). K ochutnání tu je například Pastel de bacalhao (mleté tresčí maso obalené v těstíčku a osmažené).

Večer se všichni schází ve čtvrti Bairro Alto. Změť úzkých uliček, kde stojí jeden bar vedle druhého, se po dvanácté hodině večer naplní tak, že je těžké projít. Zde se totiž pije a klábosí vestoje a na ulici. Dovnitř do baru si člověk jde buď pro další pivo nebo odskočit na toaletu. Jeden jediný bar zde míchá specialitu z piva s příchutí kávy a karamelu, která se jmenuje Ponta pé na cona (překlad nebudu uvádět, protože je tak trochu vulgární). Na bar se snadno pomocí názvu tohoto nápoje doptáte.

Kolem druhé hodiny se ta vytrvalejší část mladých lidí přesune blíže ke Cais do Sodré, do diskoték v ulici Rua Nova do Carvalho. Jedna z nejoblíbenějších minidiskoték je Jamaica (no 8). V pátek a v sobotu to žije také na diskotékách v prostoru mezi Cais do Sodré a Santos, v ulici u řeky. Trochu dál na západ leží další pás barů a diskoték (Docas).

Kolem 4.h ranní se pak ještě ti nejaktivnější přesunou například na diskotéku Lux (Cais da Pedra Sta. Apolónia Av. Infante Dom Henrique, Armazém A). Je to několikapatrová diskotéka s terasou na střeše, na kterou se i v 5h ráno stojí fronta.

MIRADOUROS - LISABONSKÉ VYHLÍDKY

Při procházce Lisabonem narazíte na mnoho vyhlídek (miradouros), ze kterých můžete nafotit město z mnoha pohledů. Mezi nejkrásnější vyhlídky patří ta z Castelo de Sao Jorge a Miradouro da Senhora de Monte (výhled na Lisabon), Santa Catarina (s výhledem na řeku Tejo a západ slunce). Lisabon „zezadu“ je pěkně vidět z parku Eduardo VII.

Na výlet se jeďte podívat do Belému na slavný památník portugalských mořeplavců Padrao dos descobrimentos, klášter Mosteiro dos Jerónimos. Belém láká davy turistů také pro velkovýrobu slavných Pasteis de Belém (vylepšený Pastel de natas), které můžete ochutnat v jedné z belémských pastelarií.

Další výlet, který byste neměli vynechat, je to vesničky vzdálené 40 km od Lisabonu – Sintry. Vlaky jezdí každých 10 - 20 minut ze stanice Estacao do Rossio, jednosměrná jízdenka stojí 1,70 EUR. V Sintře v pastelarii nabízejí místní sladkou specialitu Travesseiro a slanou Queijoadu. Autobusem, taxíkem nebo pěšky dojdete k velikému parku s barevným palácem Palácio de Pena.

fotogalerie LisabonuDouro roadtripPortoportugalština na cesty

Pouliční hráč v Cascais Ve Čtvrti Baixa

© Tereza Schindlerová (Šimůnková) 2008-2019