Průvodce Madeira

BENÁTKY

Benátky, italsky Venezia, jsou hlavním městem italského regionu Veneto. Své jméno nesou Benátky po svém původním obyvatelstvu. Benátky jsou ostrovním městem, které se skládá z vce než 110 ostrovů. Známé je také každoročním konáním Benátského karnevalu (Carnival of Venezia), který je pořádán vždy v únoru.

LETECKY DO BENÁTEK

Do Benátek se dá jet autobusem, ale rychlejším a při časném nákupu letenek také levnějším způsobem je letecká doprava. Mezi benátská letiště patří Parco Polo a Treviso. Letecká společnost Wizz air zajišťuje přímé spojení z Prahy do Benátek. Letenku Praha-Benátky lze koupit za cenu někdy až podstatně nižší než 2 000 CZK (zpáteční včetně všech poplatků). Letiště Treviso patří mezi ta novější, a tak zde probíhají velmi důsledné kontroly. To znamená, že Vás nepustí s více než jedním příručním zavazadlem, museli jsme si sundávat boty a je nemožné projít přes kontrolu s pepřákem nebo nožíkem – což na Ruzyni nebývá problém – takže doporučuji důkladně zkontrolovat, co si berete do příručního zavazadla, a to i rozměry. Pokud navíc cestujete s batohem, tak se připravte na komplikace při check-inu – mají tam moc úzké pásy a dost batohů se tam zasekne, takže Vám řeknou, abyste si batoh nechali za 5 EUR zabalit (prevencí je dobře zavázat vše, co přečuhuje – všechny popruhy dobře připevnit k batohu).

MHD V BENÁTKÁCH

Z letiště jezdí pravidelné přímé linky až do Benátek. Jedna cesta stojí 6 EUR. Autobusy jsou dost prostorné, takže i přes velký zájem turistů se všichni vejdou. MHD v Benátkách je zajímavým zážitkem pro mnoho cestovatelů. Přímo v Benátkách je MHD zajištěna po vodě – vyplatí se denní jízdenka za 12 EUR, která platí i na lodě, které objíždí všechny okolní ostrovy Benátek. Po Benátkách si člověk ale vystačí pěšky. Samozřejmě ti z vás, kteří na cestách chtějí vždy všechno vyzkoušet, by se neměli zapomenout svézt po benátských kanálech na gondole. Možností je spousta a benátští gondoliéři se o vás budou téměř přetahovat. Pro lepší zážitek se zkuste s gondoliérem dohodnout na plavbu brzy ráno.

STRAVOVÁNÍ

V Benátkách je několik supermarketů, ale jsou to spíš větší prodejny potravin. K dispozici je velké množství různých druhů sýrů. Levně se dá najíst ve fastfoodu hned u vlakového nádraží, v ulici Sestiere Cannaregio, kde si můžete dát například špagety již za 3.50 EUR. Na pizzu a různé druhy těstovin (například s omáčkou z černé tekutiny z hlavonožce) doporučuji zajít do benátské pizzerie Casa Mia v Cannaregiu (adresa Sestiere Cannaregio, 4430). Tato pizzerie je schovaná v postranní uličce a velmi oblíbená místním obyvatelstvem pro skvělé jídlo a za dobrou cenu.

UBYTOVÁNÍ BENÁTKY

Přímo v Benátkách je ubytování dražší, ale i tak se najde pár hostelů s cenou za noc kolem 15 EUR. Lepší variantou je bydlení v městečku Mestre, které leží na pevnině a je spojené s Benátkami mostem. Z Mestre jezdí do Benátek vlaky i autobusy téměř každých 10 minut a cesta netrvá o moc déle. Samozřejmě znovu doporučuji ubytování přes Hospitality Club nebo Couch Surfing. Můžete tak najít někoho, kdo bydlí v srdci Benátek přímo u kanálu a můžete tak okusit pravou atmosféru Benátek.

ZÁBAVA A KULTURA

V Benátkách se mládež setkává spíše doma na večírku nebo při společné večeři. Nicméně je zde mnoho barů nabízejících různé druhy vín a míchaných nápojů. Přes den si můžete zajít na kafe, všude stojí okolo 1 – 2 EUR. Specialitou je kafe s Grappou (místní velice silný alkohol zajímavé chuti). V Benátkách je spousta muzeí a zajímavý pohled může poskytnout rozhledna na náměstí Svatého Marka. Velmi zajímavé je se projít podél moře ulicí Fondamenta Zattere Santo Spirito (na jihu Benátek) až k samému cípu na konci. Cestou narazíte na alternativní klub s fotbálkem.

BENÁTSKÉ OSTROVY

Většina turistů při objevování ostrovů okolo Benátek jezdí na Murano. Burano je ale díky různobarevným domkům a menší frekventovanosti návštěvníků mnohem zajímavější. Z Burana je ideální jet na další ostrov Torcello, který působí trochu pesimistickým dojmem a na jeho návštěvu stačí půl hodiny. Z Burana je také velmi zajímavé jet zpátky do Benátek přes Sant Erasmo. Zde jezdí jen místní lidé, a tak se Vám může stát, že Vás bude na lodi jen pár. Je to zajímavá projížďka s pěknými výhledy.

fotogalerie

© Tereza Schindlerová (Šimůnková) 2008-2018